17. november

Stalo sa Vám niekedy, že ste veľmi túžili niečo dosiahnuť, ale vôbec sa vám nedarilo? A kým ste to dosiahli, prešiel nejaký čas a o to viac ste si to potom vážili? Lebo každé ťažko odpracované víťazstvo chutí oveľa viac ako niečo, čo dostanete zadarmo. Jedno také víťazstvo si pripomenieme zajtra, 17. novembra a práve tento rok odvtedy uplynulo 31 rokov.Na uliciach a námestiach slovenských a českých miest sa zhromaždili davy ľudí,aby bojovali za lepšie časy. Nepoužívali však na to zbrane, ale slová, piesne a štrngajúce kľúče. A napokon bez bitiek zvíťazila slušnosť. Starší z nás už poznajú udalosti, ktoré sa na Slovensku diali pred 31 rokmi. Niektorí ľudia boli spokojní so svojím životom. Mali zamestnanie, miesto na bývanie, lacnejšie potraviny. Vyzeralo to tak, že im naozaj nič nechýbalo. Politici im diktovali,čo majú robiť, čo si majú myslieť a ako sa správať. Našli sa ľudia, ktorým sa takýto spôsob života nepáčil, preto sa ozvali. Museli tiež rátať s tým, že sato nemusí páčiť politikom a pokojne ich môžu zavrieť do väzenia a odtrhnúť od rodiny. Pred 31 rokmi si však ľudia povedali: DOSŤ! Študenti a herci začali s protestami ako prví a k nim sa pridali ďalší. Dosiahli tak, že sa situácia zmenila. Či k lepšiemu alebo k horšiemu, nech už si každý premyslí sám. Dostali sme veľa výhod, ale iné výhody sme aj stratili. O tom, že je z celej situácie potrebné vziať si ponaučenie, netreba vôbec pochybovať. Preto sa na dejepise učíte, akých úspechov aj omylov sa dopúšťali naši predkovia, aby sme to zlé už viac neopakovali. Geografia nám priblíži život ľudí v rôznych krajinách a tiež to, akým spôsobom si udržať slobodu. Slovenčina nám pripomína, že nie vždy sme mohli hovoriť s vlastným jazykom. Na etickej a náboženskej výchove sa učíme,ako milovať a vážiť si všetkých ľudí okolo seba. Telesná výchova nás učí spravodlivosti, férovosti a pravidlám, ktoré treba dodržiavať. Matematika nám môže pripomenúť, že rátať sa dajú nielen príklady, ale rátať máme aj so slušnosťou v bežnom živote. V každom predmete by sme našli niečo, v čom sa ukrýva odkaz našich predkov.Prečo je to však také dôležité? Minulosť je to, čo sa nevráti a nedá sa zmeniť. Vieme o nej rozprávať, poskytnúť skúsenosti a dúfať, že nová generácia nezopakuje tie isté chyby. My starší sme tými, ktorí pripravili podmienky, aby ste mohli prísť do tohto sveta a učiť sa o ňom. Vo vašich rukách je však nielen vaša, ale aj naša budúcnosť. Želáme vám, aby všetky vaše rozhodnutia prinášali so sebou veľa dobra a spokojnosti.A pamätajte, že študenti vždy stoja na strane pravdy a spravodlivosti. A hoci vy ste zatiaľ iba žiaci, práve vaše činy – usilovnosť, zvedavosť, tvorivosť a vytrvalosť z vás robia spravodlivých mladých ľudí.