Voda je život


Bez vody neexistuje život. Všetci vieme aká je voda potrebná pre všetko živé a nie všade jej majú dostatok. Práve 22. marec si pripomíname ako Svetový deň vody. Veľa rozvojových krajín trpí nedostatkom pitnej vody a pritom ju tak veľmi všetci potrebujeme. Človek vydrží bez jedla niekoľko dní až týždňov, no bez vody len krátko. Aj pri únave či nervozite niekedy pomáha jednoduché opatrenie: napiť sa vody. Približne 2/3 ľudského tela tvorí voda. Z toho približne 2/3 je v bunkách a 1/3 je mimo buniek (krv, lymfa, sliny, tráviace šťavy a tkanivový mok). Voda sa podieľa na distribúcii živín, minerálnych látok, vitamínov, hormónov i na vylučovaní nestrávenej potravy a škodlivín.
V lete môže dospelý človek denne stratiť až niekoľko litrov tekutín. Tie treba neustále dopĺňať, inak stráca výkonnosť a odolnosť. Pri nadmerných stratách vody, napríklad počas ťažkej fyzickej práce v teplých prevádzkach, počas pobytu v saune, či počas športového výkonu môže vzniknúť stredný až ťažký stupeň dehydratácie organizmu. Vždy, keď sa viac potíme, musíme vypiť viac vody.
Priemerne by sme mali denne prijať 2 – 2,5 litra tekutín. Hneď po prebudení si dajte pohár s 2 až 3 dl vody. Spánok je najdlhším intervalom, počas ktorého človek nepije. Preto sa môžeme budiť mierne dehydrovaní.
Príjem tekutín je potrebné rozdeliť do pravidelných intervalov a piť rovnomerne v priebehu celého dňa. Nečakajte na smäd, smäd je neskorý signál nedostatku tekutín!
Správny výpočet množstva vody za deň – 0,4 l vody na 10 kg vašej hmotnosti (+ ku káve vždy vypite jeden až dva poháre vody). Príklad – 65 kg človek by mal vypiť 2,6 litra vody
denne.
Dostatočný príjem vody má pre naše telo tieto pozitívne účinky:
• pomáha udržiavať rovnováhu telesných tekutín,
normálnu hustotu krvi
• prirodzeným spôsobom obmedzuje chuť k jedlu
• povzbudzuje svalstvo
• hydratuje bunky pokožky, udržuje pružnosť pokožky
• podporuje detoxikáciu organizmu – pečeň, obličky

Vhodné nápoje

Z hľadiska potrieb organizmu by sme v rámci každodenného pitného režimu mali piť tekutinu bez pridanej energie vo forme cukru či alkoholu. Obrazne povedané, na smäd je voda a nie malinovky alebo sladký čaj, káva. Pod pojmom voda rozumieme pitnú vodu z vodovodu či studne ako aj minerálne a prírodné pramenité vody, ktoré možno kúpiť ako tzv. balené vody. Ďalej to môže byť nesladený čaj, najlepšie ovocný, zelený alebo slabší čierny čaj. Deti a starší ľudia smäd obyčajne nevnímajú, a preto majú väčší sklon k dehydratácii. 
Prejavy dehydratácie:
• pocit smädu, suchosť v ústach, suché pery a pokožka
• ťažšia dehydratácia – kŕče, tras, výrazné zhoršenie výkonnosti, rýchly pulz,
nevoľnosť, bolesti hlavy
• pri vysokých stratách okolo 10 % telesnej hmotnosti – opuchnutý jazyk, vratká chôdza, halucinácie, minimálne alebo žiadne močenie a potenie, vysoká telesná teplota, tento nekompenzovaný stav môže viesť k smrti
Dehydratácia môže ďalej viesť k týmto ochoreniam alebo ich zhoršovať:
• pálenie záhy, artritída, bolesti chrbta spôsobené dehydratáciou medzistavcových platničiek, migréna, angina pectoris, astma, hypertenzia, diabetes, zvyšuje sa
hladina cholesterolu v krvi
• močové a obličkové kamene
Menej častá je hyperhydratácia – zväčšenie objemu tekutín. Príčinou môže byť nadmerný
príjem tekutín exogénne (parenterálne, psychogénne), znížené vylučovanie tekutín v dôsledku zlyhania obličiek, nadmerný príjem rozpustných látok - solútov (pitie morskej vody), ale hlavne pri ochoreniach ako je zlyhávanie srdca, cirhóza pečene alebo nefrotický syndróm. 
Ako hovorí názov článku „Voda je život“ . Mali by sme si uvedomiť, že aj zdroje vody, hlavne tej pitnej sú vyčerpateľné.


„Skúste sa aspoň tento deň zapojiť do výzvy „Dnes pijeme iba vodu!“ .